Inflačná pomoc II. - informácia

Dňom 29.10.2022 nadobudlo účinnosť Nariadenie vlády SR č. 353/2022 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa Nariadenie vlády SR č. 103/2020 Z. z. o niektorých opatreniach v oblasti dotácií v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19 v znení neskorších predpisov (ďalej len „nariadenie“).

Cieľom novely nariadenia je finančne prispieť najzraniteľnejším skupinám osôb na pokrytie zvýšených výdavkov na bývanie, energie, stravu a pod. Nariadenie je súčasťou inflačnej pomoci a je jedným z nástrojov na zmiernenie následkov vysokej inflácie.

Suma jednorazovej dotácie je vo výške 100 Eur.

Formou žiadostí je možné požiadať o tieto jednorazové dotácie:

Úrad pri posúdení nároku na dotáciu neskúma, či si povinná osoba plní resp. neplní svoju vyživovaciu povinnosť, ani či je úradom poskytované náhradné výživné.

1. osobnej starostlivosti inej fyzickej osoby než rodiča alebo

2. pestúnskej starostlivosti alebo

3. poručníctva, ak sa poručník osobne staral o dieťa alebo

4. starostlivosti rozhodnutím súdu nariadením neodkladného opatrenia, ak súd konal o zverení do náhradnej starostlivosti podľa bodu 1. – 3. a tejto fyzickej osobe v období od 30.apríla 2020 do 31.októbra 2022 z dôvodu nadobudnutia plnoletosti zaniklo zverenie do náhradnej starostlivosti.

Poskytovanie dotácií na podporu humanitárnej pomoci

Príslušný úrad po posúdení žiadosti na dotáciu a splnení podmienok vystaví Oznámenie o schválení jednorazovej dotácie na podporu humanitárnej pomoci pre fyzickú osobu.
V prípade neúplnej žiadosti o dotáciu (neuvedenie požadovaných údajov a skutočností), úrad o predloženej žiadosti nebude ďalej konať a bude informovať žiadateľa o neschválení jednorazovej dotácie na podporu humanitárnej pomoci pre fyzickú osobu

Prílohy:

Vytvorené / Posledná aktualizácia: / 2022-12-07 23:42:26