Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Kláštor pod Znievom

Zažili sme

Návšteva z partnerského Goluchowa

jún 2018

 

         Odkedy naša obec nadviazala spoluprácu s partnermi z poľského Goluchowa, ubehol nejaký ten čas. Obec, škola, hasiči a štvrtý rok aj seniori si nájdu čas na výmenné návštevy. Tá posledná sa uskutočnila na konci mesiaca  jún. Naši seniori privítali tých poľských a pripravili pre nich zaujímavý program na štyri dni ich návštevy u nás. Samozrejme, že nevynechali ani svojich  členov jednoty dôchodcov.

              Po privítaní na obecnom úrade ich oboznámili s bohatým programom, ktorý bol zameraný na spoznávanie  krás  Slovenska. Druhý deň patril našim horám. Počasie veľmi neprialo, ale plný autobus výletníkov sa vydal smerom do Terchovej po stopách Jánošíka a do Vrátnej doliny. A to už bol raj pre našich turistov, ktorí aj napriek nepriazni počasia vystúpili  na Chleb. V daždi, zime, vetre. Na vrchol nevystúpili síce všetci, ale aj ostatní boli super.

                   Ďalší deň bol trošku oddychovejší. Vydali sme sa s našimi priateľmi spoznávať iné krásy a zaujímavosti. Boli sme v Rajeckej Lesnej, kde sa nachádza známy najväčší slovenský betlehem, potom sme spolu obdivovali kúpeľný dom Afrodita v Rajeckých Tepliciach, krásne parky a jazierko, ktoré dávajú tomuto kútu Slovenska zvláštnu až rímsku atmosféru. Výlet sme zakončili v Čičmanoch, ktoré už boli plné turistov, ktorí spolu s nami  obdivovali maľované  domy, múzeum remesiel a rôznych exponátov z dávnych čias. Po návrate  sme sa uchýlili do klubu dôchodcov, kde sme vydržali vo vzájomnej debate a pri piesňach  do večera.

                 Na ďalší de ň nás čakala rozlúčka, vymenili sme  si darčeky a rozlúčili sa s prísľubom,že sa opäť navštívime.

                                                                                                                   Mgr. Lýdia Smiková    

 

 

Krásny sviatok

máj 2018

 

          Deň matiek oslavovali na mnohých stretnutiach a podujatiach. Nebolo tomu ináč ani v Kláštore pod Znievom.Na slávnostnom posedení sa stretli členovia Jednoty dôchodcov Slovenska. Plná a krásne priravená sála vítala všetkých, matky, ženy, ba i mužov. Na stole kvietky, pohostenie a popoludnie sa mohlo začať. Na úvod všetkých privítal predseda organizácie Ján Cincík, po ňom nasledoval kultúrny program, v ktorom sa predstavili žiaci hrou na flautu, harmoniku, gitaru a predviedli sa aj ich učitelia. Peknú báseň v podaní Jána Kováča  si dôchodcovia vypočuli so záujmom, hovorila o živote, o jeho radostiach i starostiach.

                       Po tomto slávnostnom úvode nasledovalo pohostenie a všetci členovia dostali aj darček. Celú atmosféru tohto popoludnia výborne dopĺňala aj hudobná skupina, ktorá hrala do tanca aj na počúvanie. Za zvukov známych melódií si dôchodcovia zaspomínali na staršie piesne,ktoré ich sprevádzali mladosťou, pookriali v kruhu svojich priateľov a známych.

                            Večerom sa pomaly rozchádzali do svojich domovov. Opäť to bolo podujatie, ktoré  spríjemnilo chvíle pre našich dôchodcov.

    

                                                                                                                                      Mgr.Lýdia Smiková

 

 

Spolu im je veselšie

september 2017

 

       O tom, že kláštorskí seniori sa radi spolu schádzajú a absolvujú rôzne činnosti, niet pochýb. Svedčí o tom bohatý program ponúkajúci rôzne aktivity, z čoho si každý môže vybrať. Nedávno absolvovali tí zdatnejší ďalší výstup na hrad  Zniev, ktorý je vždy  na jeseň  cieľom  vychádzok do krásnej prírody obklopujúcej Kláštor pod Znievom. Počasie nevyzeralo práve najpriaznivejšie, keď sa turisti stretli ráno pred obecným úradom. Počas výstupu sa mraky rozostúpili a dokonca sa ukázalo slniečko. Pri zostupe im trošku začalo pršať, ale to už bolo skoro na konci, takže výlet sa vydaril.

        V septembri navštívili členovia jednoty dôchodcov Modru, ktorá je známa nielen modranskou keramikou, dobrým vínom, ale aj  miestom, kde žil a je pochovaný Ľudovít Štúr - všetkým známy ako zakladateľ spisovnej slovenčiny i ako politik či básnik. Plný autobus veselých dôchodcov dorazil do Modry na vinobranie. Pestrý kultúrny program, dobré jedlo, ale hlavne alegorický sprievod zaujal všetkých. Na začiatku sprievodu niesli krojované dievčatá veniec z hrozna, po nich nasledovali ďalšie krojované skupiny z Modry i okolia, pozornosť upútali krásne vyzdobené kone a napokon vyleštené traktory.

            Niektorí navštívili aj Múzeum Ľudovíta Štúra, kde ich zaujala najmä posteľ, na ktorej tento významný muž skonal. Neobišli ani cintorín, aby sa poklonili jeho pamiatke a svojou originalitou ich uchvátilo i múzeum keramiky. Celý deň prebehol veľmi rýchlo, bol plný zážitkov a nových poznaní, a tak sa opäť vrátili do svojich domovov s tým, že to určite nebol ich posledný výlet.

                Pomaly seniori vyčerpali svoj hlavný program v tomto roku, čakajú na nich ešte nejaké stretnutia a kultúrne  podujatia, ale najmä sa budú pripravovať na záver roka. Ten býva tradične spojený s blížiacimi sa Vianocami. Už teraz však vedia, že to, čo spolu zažili, bolo nielen veselé, zaujímavé, ale aj príjemné, pretože sa stretali s priateľmi. A členov tejto organizácie je veru dosť, čo svedčí o tom, že spravili dobre, keď organizáciu pred niekoľkými rokmi založili.

 

                                                 Mgr. Lýdia Smiková, Kláštor pod Znievom 

 

Zlákala ich Bratislava

jún 2017

 

             Seniori z Kláštora pod Znievom chodia radi na výlety, aby spoznávali krásy našej krajiny, jej  históriu i súčasnosť. A že je čo obdivovať a dozvedieť sa, to si na každom zájazde uvedomia. Autobusom sa prepravujú na miesta, ktoré si zvolia za svoj cieľ. Tentoraz sa vybrali do nášho hlavného mesta. Pri teplote 35 stupňov to bolo náročné, ale zvládli to všetci.

                Na začiatku mali naplánovanú individuálnu prehliadku mesta. Každý si sám vybral, čo by si pozrel alebo si mohol len tak posedieť pri Dunaji a kochať sa touto našou riekou, ktorá preteká našim územím. Potom ich už čakal vláčik Blaváčik so sprievodkyňou, ktorý ich previezol ulicami Bratislavy, kde videli mnohé zaujímavé budovy vrátane prezidenského paláca a ich cesta končila na hrade. Tu všetkých uchvátila dokonalá rekonštrukcia jednotlivých objektov, ale najmä nádherná záhrada, ktorá pripomína svetové záhrady.

                Vláčik  našich zvedavcov doviezol až k prístavu, kde na nich čakala loď Prešov. Nasmerovali si to plavbou priamo na Devín. Počas plavby sledovali lode, ktoré plávali okolo nich, brehy Dunaja, kde oddychovali kajakári a venovali sa aj slastnému  oddychu. Už z diaľky zbadali ohromné bralo, na ktorom sa vypína mohutný Devín, svedok dávnych čias, ktorý si stále zachováva svoju majestátnosť a je svedkom dejinných udalostí nášho národa. Tí, ktorí vládali a vyšli až na hradby, určite nebanovali, lebo odmenou im bol nielen pocit závanu histórie, ale aj prekrásny výhľad, ktorý sa im naskytol. Pokojná rieka Morava sa tu vlieva do mohutného Dunaja.

                Unavení, ale spokojní nasadli do autobusu, ktorý ich odviezol znova do reality života. A keďže bolo práve Jána, mali ešte možnosť vybehnúť k Jánskej vatre, ktorá sa práve nad obcou zapaľovala.

                    Čo si naplánujú nabudúce ešte presne nevedia, ale že im je spolu  dobre, to už vedia teraz.

 

                 Mgr. Lýdia Smiková

 

Z bohatej činnosti ...

január, február 2016

 

     Spoznávanie nového, ďalšie vzdelávanie. Aj to sú zaujímavé činnosti,ktoré si dali do svojho programu seniori z Kláštora pod Znievom. Hneď v januári sa tí zdatnejší vybrali do Vysokých Tatier. Mrzlo,čo je tejto zimy zriedkavé, ale prechádzka po tatranských chodníkoch bola nádherná. To najkrajšie ich čakalo na Hrebienku,kde obdivovali krásu ľadu v Tatranskom dóme.Dielo šikovných umelcov nepochybne zanechalo veľa dojmov. Po tejto nádhernej časti výletu si nenechali príležitosť navštíviť „ Reinerku“,ktorá už dlho púta pozornosť návštevníkov Tatier svojím betlehemom,ale aj pokojom a prívetivosťou chatára.

      Vo februári dali niektorí seniori prednosť vzdelávaniu. Privítalo ich očné centrum UVEA Mediklinik v Priekope. Návšteva bola rozdelená na dve časti.V prvej sa zoznámili v teoretickej časti so stavbou oka,s jeho chorobami a možnosťami liečby. Druhá časť patrila prehliadke priestorov jednotlivých ambulancií ,kde si niektorí dali zmerať očný tlak,zistili tiež,ako je to s ich videním. O oči sa treba starať,to si všetci potvrdili,keď opúšťali kliniku. Príjemne strávené popoludnie im trošku znepríjemnilo chvíľami aprílové počasie, ale to si ani veľmi neuvedomovali.

 Mgr. Lýdia Smiková

 

 

Výlet plný prekvapení

august 2015

 

       To, že seniori z Kláštora pod Znievom radi cestujú za poznaním, je už dlhšie známe,presnejšie päť rokov,odkedy  organizácia jednoty dôchodcov vznikla. Spoznávajú niektoré oblasti,ktoré ešte nenavštívili alebo ich navštívili niekedy dávno. Tentoraz sa vybrali do Moravského krasu. Je to kraj bohatý na jaskyne, hrady a zámky. Ich cieľom bola jaskyňa Macocha .Zdolali strmé schody, obdivovali krásy ,ktoré vytvorila voda , ohromila ich priepasť a po riečke Punkve sa plavili na lodičkách a v sprievode lodivodov sa dozvedeli všeličo zaujímavé. Hĺbka riečky bola na niektorých miestach desivá   a ešte viac ľakala  ľadová voda. Po prehliadke sa všetci vrátili k Skalnému

mlynu malým vláčikom. Ďalšia zastávka bola pôvodne naplánovaná na hrade Pernštejn, hrade,ktorý je monumentálny,zaujímavý a strašidelne pôsobiaci zároveň. Ale,aké bolo sklamanie, keď im oznámili, že návšteva nie je možná, nakoľko si hrad prenajali filmári.Nikomu by neprekážalo, keby mohol účinkovať aj v komparze,ale to nešlo.Tak si naši dôchodcovia pozreli zámok v Boskoviciach.

Zámok s bohatou výzdobou obrazov,množstvom nábytku ,bohatými knižnicami. Sprievodkyňa mala veľmi pútavý a pritom vtipný výklad, s ktorým boli všetci veľmi spokojní. No a potom si seniori vyhliadli reštauráciu,kde  sa chceli trochu posilniť pred cestou domov. Museli však konštatovať, že zákazník nie je ešte stále všade pánom,pretože obsluha trvala príliš dlho a seniori potom jedlo do seba  takmer nahádzali. A to už mali  pred sebou dlhú cestu domov,ale nakoniec  to všetci zvládli a aj keď možno trochu unavení,budú mať na čo spomínať.

Mgr. Lýdia Smiková

 

Výstup na hrad Zniev

september 2015

 

Pekné jesenné počasie bolo priam stvorené na pobyt v prírode,na turistické vychádzky.Aj naši seniori sa vybrali tentoraz už piatykrát na výstup na hrad Zniev. Pozrite si niekoľko pekných záberov z ich výletu.

 

Mgr. Lýdia Smiková

 

Na  návšteve v Goluchowe

august 2015

 

Kláštorskí seniori navštívili partnerský Goluchow v Poľsku. Trojdňový výlet bol plný zážitkov a dojmov. Okrem stretnutia s poľskými seniormi sa zúčastnili na dožinkách. Je to už rok, čo začala táto spolupráca a nadväzuje na vzniknuté priateľstvá v obidvoch obciach.

Mgr. Lýdia Smiková

 

 

Na bicykli do prírody

august 2015

 

Horúce dni pomaly ustúpili a pobyt vonku sa stal znesiteľný. To využili kláštorskí dôchodcovia a hoci sa báli,aký čas bude, vyšlo im to. Plánovaný cyklistický výlet do prekrásneho okolia Kláštora pod Znievom sa im naozaj vydaril. Deň predtým výdatne pršalo, ale v stredu 19.8. sa to ukľudnilo a bol priam ideálny čas na ich výlet,ktorý sa už pomaly stáva tradíciou. Stretli sa ráno pred obecným úradom a vyrazili. Cieľ bol  jasný. Mestská dolina. Cesta išla stále mierne do kopca, ale všetci to zvládali bez problémov,dokonca aj jeden dôchodca na špeciálne upravenom bicykli.  Krásne okolité hory lákali a niektorí nelenili zosadnúť z bicykla a pozrieť, či nerastú huby.A veru sa aj našlo zopár bedlí. Všetci boli spokojní a tešili sa  na záver, kedy sa budú už len viesť dole kopcom a  na  špekáčiky,ktoré si opečú. V družnom rozhovore  si porozprávali, čo zažili cez prázdniny,čo všetko videli . Od svojho predsedu sa podrobnejšie dozvedeli o najbližších plánovaných podujatiach,ktoré sú pre kláštorských dôchodcov pripravené. A bol to zase jeden z pekných dní medzi priateľmi a v krásnej prírode.

Mgr. Lýdia Smiková

 

 

 

Zaujímavé rozprávanie o prírode

apríl 2015

 

Sme súčasťou prírody,vnímame jej krásy a hlavne v nej radi relaxujeme. Členovia Jednoty dôchodcov Slovenska v Kláštore pod  Znievom si vybrali v mesiaci apríl,kedy sa príroda zobúdza zo zimného  spánku, skôr oddychový spôsob relaxácie. Pozvali si na besedu človeka naslovovzatého, ktorý nielen  obdivuje prírodu, ale je aj jej aktívny ochranca,pozorovateľ a  znalec. Je to doc. Ing. Miroslav Saniga CSc, ktorý prijal pozvanie od Kláštorčanov a prišiel im porozprávať, čo o prírode   možno nevieme,priblížil život všetkého od rastlín, húb, vtákov až po našich  najväčších predátorov – medvede. Najviac sa venoval životu vtákov,ktorí nám svojim spevom spríjemňujú chvíle strávené v prírode a tiež tomu,ako ich chrániť. Jeho obľúbencom je murárik červenokrídly, ktorý je naozaj krásavec a očarí každého z nás svojím sfarbením ,ale i letom. Svoje rozprávanie doplnil  premietaním obrázkov. Nechýbali ani príbehy z jeho potuliek prírodou a rôzne zaujímavo-smiešne situácie,o ktoré  sa postarala sama príroda. Všetci sme boli   prekvapení fotografiami jeho domu i záhrady, v ktorej má umiestnených  mnoho vtáčích búdok a  kde v marcových  dňoch,kedy nečakane napadlo veľa snehu , rozsypal neuveriteľných 70 kg kukurice. Beseda trvala bez prestávky neuveriteľné dve hodiny. Seniori  využili príležitosť a požiadali ho o zápis do  kroniky,kde okrem textu pridal aj kreslený obrázok. Po skončení pokračovalo neformálne stretnutie s predstavou, že sa ešte určite stretneme.

                                                Mgr. Lýdia Smiková

 

 

Nové priateľstvá spoza hraníc

jún 2014

 

O činnosti Jednoty dôchodcov Slovenska ZO Kláštor pod Znievom sme už viackrát písali do okresných novín. Stretnutie, ktoré sa konalo koncom júna však bolo prvýkrát a veru sa seniori z Kláštora aj zapotili, keď sa dozvedeli, že na základe ich dohovoru s partnerským Goluchowom v Poľsku príde až 52 dôchodcov. Pripraviť program pre takú skupinu nie je jednoduché. Od Poliakov prišla požiadavka, že chcú poznať samotný Kláštor a Turiec. Kláštorčania dali hlavy dokopy a prišli s mnohými nápadmi. Dôležité bolo zabezpečiť pre toľkých ľudí ubytovanie a stravu. To sa podarilo vďaka pomoci starostu obce. Prvý deň príchodu čakalo na seniorov z Goluchowa niekoľko domácich, členov výboru organizácie. Stretnutie bolo na obecnom úrade . Po krátkom zvítaní sa mohli hostia trocha občerstviť po dlhej ceste, lebo z Goluchowa do Kláštora je to takmer osem hodín. Spočiatku tam bola aj jazyková bariéra, ale po nejakom čase sa dokázali dorozumieť. Druhý deň boli na poznávacom výlete po Turci. Navštívili Múzeum slovenskej dediny v Martine, kde ich čakalo prekvapenie. Mali možnosť si pozrieť vystúpenie folklórneho súboru Lysec pod vedením pani Dudkovej. Poľskí seniori si s nim aj zaspievali a nálada bola výborná, no bolo treba ísť ďalej. Prezreli si centrum Martina a zoznámili sa aj s jeho dejinami a aj s dejinami nášho národa. Na záver navštívili Valčiansku dolinu a kochali sa krásnymi scenériami našich hôr, ktoré oni nemajú. Pri návrate do Kláštora ich čakalo stretnutie s členmi organizácie seniorov, kde sa nielen mohli spolu porozprávať, zoznámiť sa, ale aj si zatancovať. Zábava trvala do neskorších hodín večerných, ale bolo treba aj skončiť, lebo čakal na nich ešte tretí deň. Ten bol venovaný samotnému Kláštoru a samozrejme vzájomným rozhovorom, kde sa už hovorilo aj o tom, kedy sa Kláštorčania vyberú za poznávaním partnerského Goluchowa. Spolupráca už trvá desať rokov, ale medzi seniormi sa ešte len začala. Seniori z Kláštora majú teda za sebou opäť jedno zaujímavé podujatie a teraz ich najbližšie čaká posedenie pri guľáši, na ktoré sa už teraz tešia.

Mgr. Lýdia Smiková

 

U našich susedov

jún 2014

 

Už tradične sa naši seniori vydali na poznávací výlet. Tentoraz si vybrali vzdialenejší cieľ. Vycestovali k našim susedom na Južnú Moravu. Tá je známa nielen peknou prírodou,dobrým vínom,ale aj zámkami. Tých je tam viac než dosť.My sme si vybrali dva. Jeden vo Valticiach a druhý v Ledniciach. Obidva patria k veľmi navštevovaným. 49 seniorov sa teda za horúceho počasia vydalo spoznávať krásy týchto zámkov. Zvládli to, hoci museli vyhľadávať chládok, kde sa aspoň trochu ochladili. Odmenou im boli krásne zážitky z prehliadok. V Ledniciach sa neodvážili navštíviť aj vzdialený minaret, teplota to nedovolila, ale odvážili sa vojsť do skleníka s cudzokrajnými rastlinami. Škoda tiež, že v zámockých záhradách bolo neznesiteľné teplo. Ale vydržali sme a upotení a unavení sme sa vrátili všetci domov. Vybrali sme si asi ten najhorúcejší deň.

Mgr. Lýdia Smiková 

 

Vydarený športový deň našich seniorov

jún 2014

 

Naši seniori sa znova zúčastnili okresného športového dňa, ktorý sa konal na ihrisku v Dražkovciach. V peknom a príjemnom prostredí strávili spolu s ďalšími seniormi z okresu prežívali chvíle napätia a športovej rivality. Ale nebolo cieľom len vyhrať, ale stretnúť sa s priateľmi, porozprávať sa, no a tiež si trochu zasúťažiť. Našich seniorov tam bolo 13 a všetkých dokopy z celého okresu 260. Pekné číslo. Z roka na rok ich pribúda. A výsledok pre našich bol nad všetky očakávania. Získali sme 14 diplomov. Súťažili sme v behu, hodoch, streľbe. Vymenovať všetkých víťazov by bolo zaujímavé,ale spomeniem aspoň Paľa Štrbu, Jána Sedliaka , Annu Kľučiarovú a Veroniku Lehmdenovú. Všetkým patrí poďakovanie a gratulácia za reprezentáciu nielen jednoty dôchodcov, ale aj našej obce.

Mgr. Lýdia Smiková

 

Batôžková zábava

február 2014

 

Fašiangy sú veselým obdobím a kto môže, tak sa zabaví, oblečie si masku a stretne sa s priateľmi na posedení. Je to čas zabíjačiek, fašiangových sprievodov. Jednoducho zábava. Seniori z Kláštora pod Znievom sa po prvýkrát rozhodli usporiadať zábavu. A to nie hocijakú. Batôžkovú. Že aká to je ? Nuž každý si v batôžku donesie niečo na zahryznutie, zapitie a samozrejme aj dobrú náladu. A tá veru na zábave nechýbala. Prispeli k tomu aj nápadité masky, ktoré svojím príchodom rozosmiali celú sálu. Niektorí do programu pridali aj vtipy a všetci sa veľmi potešili i bohatej tombole. Domov si mnohí odniesli napríklad poháre,múku, cestoviny, dáždniky, rôzne druhy fliaš a ešte všeličo iné. Do tanca hrala skupina Alex, ktorá prispela k veselému prostrediu. Každý, kto prišiel, určite neoľutoval. Stretnúť sa s priateľmi, zatancovať si a hlavne dobre sa zasmiať a naladiť, to nebýva každý deň.Seniori si sľúbili, že si to v budúcom roku zopakujú.

Mgr. Lýdia Smiková

 

Výročná schôdza

január 2014

 

Január je vhodný čas na bilancovanie, je to čas, kedy sa obzrieme za seba a spomenieme na chvíle ,ktoré sme prežili v minulom roku. Takto to urobili aj členovia Jednoty dôchodcov Slovenska v Kláštore pod Znievom na svojej výročnej schôdzi. Za hojnej účasti svojich členov a aj zástupcov okresnej organizácie si pripomenuli všetky akcie, ktoré poriadali. A bolo ich dosť.

Najviac sa tešili určite zo spoločných stretnutí, kedy si mohli posedieť, zaspievať a aj zatancovať. No a v minulom roku sa stretol znova s veľkým záujmom poznávací zájazd. Bol síce plný prekvapení a horúci, ale všetci sa z neho vrátili zdraví a plní dojmov. Už tradične vystúpili na hrad Zniev, poriadali šachový turnaj a po prvý raz sa vydali aj na bicykloch.Celookresný turistický deň, ktorého boli organizátorom, prilákal mnoho seniorov z blízkeho i vzdialenejšieho okolia. Kláštorskí seniori aj športovali, uctili si Deň matiek a nezabudli ani na okrúhle jubileá svojich členov. Šlágerbomba v Martine pritiahla niekoľkých záujemcov a vystúpenie Evy a Vaška z Moravy očarilo svojimi piesňami všetkých. Program mali teda bohatý a každý si mohol vybrať.

Na januárovej výročnej schôdzi túto činnosť nielen zhodnotili, ale si vypočuli aj záznamy v kronike a pochutili na výborných rezňoch so zemiakmi, ktoré si sami pripravili. O tom, že pracujú dobre, svedčí aj pribúdajúci počet členov a treba povedať, že mnohí z nich chcú byť aktívni a ochotní pomôcť. Tak tomu bude určite aj pri pripravovanej fašiangovej batôžkovej zábave teraz vo februári, na ktorú sa už teraz tešia.

Takže, čo dodať na záver. Nech sa im darí aj naďalej a nech im pribúdajú dobré nápady, ktoré spestria život našich seniorov.

Mgr. Lýdia Smiková

 

 

Vianočná kapustnica

december 2013

 

Stalo sa už tradíciou, že v predvianočnom čase sa ľudia spolu stretávajú, sú k sebe milší a pripravujú sa na najkrajší sviatok v roku. Tak je tomu aj v Kláštore pod Znievom, kde sa členovia Jednoty dôchodcov Slovenska 5.12.2013 zišli, aby sa spolu potešili, porozprávali, ba čo to aj pre seba pripravili.

Stretnutia sa zúčastnilo 89 seniorov, ktorí s radosťou prijali pozvanie a doniesli nielen dobrú náladu, ale aj sladké koláče. Čestným hosťom bol starosta obce Mgr. Maroš Halahija. Po krátkom slávnostnom úvode predsedu pána Jána Cincíka, nastal čas na to, aby boli malým darčekom odmenení tí, ktorí sa v tomto roku dožili nejakého jubilea. Bolo ich spolu 32 a medzi nimi boli aj traja 85- roční. Každého takáto pozornosť poteší, lebo si uvedomí, že si na neho niekto spomenul a že sa nezabúda. Je to pekná tradícia, ktorú si kláštorčania takto pripomenuli už po tretí raz. K slávnostnej chvíli patril aj vyzdobený vianočný stromček a krásne prestreté stoly, na ktorých nechýbala ani čečinka, pripomínajúca blížiace sa sviatky. Všade rozvoniavala výborná kapustnica, ktorú navarili členky výboru. Hlavnou kuchárkou bola pani Magda Hrivnáková. K dobrej nálade tohto popoludnia patrila aj hudba v podaní pána Ľubomíra Ľahkého. Nejednému sa zachcelo zaspievať si, ba našli sa aj takí, ktorí si v rytme valčíkových a polkových tónov radi zatancovali. Aspoň na chvíľu všetci zabudli na starosti, na boľavé kĺby, či chrbtice a ani jednému sa veru nechcelo ísť domov. Nakoniec spokojní s príjemne stráveným popoludním sa dohodli, že sa takto zídu určite aj niekedy nabudúce.

Mgr. Lýdia Smiková

 

Oslavy 900. výročia obce

september, október 2013

 

V minulých dňoch prebehli v Kláštore pod Znievom oslavy 900 rokov od vzniku obce. Výročie takéhoto charakteru nebýva každý deň. Členovia Jednoty dôchodcov Slovenska ZO Kláštor pod Znievom pomáhali pri organizácii a naviac sa stretli so zástupcami dôchodcov z partnerského mestečka Goluchow v Poľskej republike, ktorí spolu s ďalšími členmi delegácie boli na oslavy pozvaní. Na spoločnom posedení vo svojej klubovni sa dohodli na vzájomnej spolupráci, tak ako je to už desať rokov na úrovni obce, školstva, hasičov, poľovníkov.Určite aj táto myšlienka prinesie svoje ovocie. Dôchodcovia si vymenili skúsenosti z podujatí, ktoré organizujú a v budúcnosti budú uvažovať aj o výmenných pobytoch , aby spoznali partnerskú krajinu. A hoci je Goluchow od Kláštora pod Znievom vzdialený 420 km, obyvatelia majú k sebe blízko a výhoda je aj to, že rozprávajú slovanskými jazykmi.Goluchow nám môže ponúknuť nielen prehliadku zámku, múzeí,obory zubrov, ale aj skúsenosti z medzinárodnej spolupráce s ďalšími krajinami.

V rámci spomínaných osláv naši dôchodcovia uskutočnili tretí ročník výstupu na hrad Zniev. Pri tejto príležitosti vyniesli hore novú knihu, kde sa budú zapisovať všetci turisti, ktorí na hrad vystúpia. Túto udalosť bude pripomínať prvá strana, kde je napísané, že bola založená práve na výročie obce. Celá akcia sa uskutočnila 3.10.2013 a hoci v predchádzajúcich dňoch fúkal silný a nepríjemný vietor, v tento deň bolo ideálne počasie na turistiku a dôchodcovia, ktorí výstup absolvovali, sa určite pokochali pohľadmi na krásnu scenériu okolia a do svojich domovov sa vrátili s novými zážitkami a s pocitom príjemne stráveného dňa. Už teraz sa určite tešia na ďalšie stretnutia, ktoré im pripravuje výbor.

Mgr. Lýdia Smiková

 

Gabčíkovo

jún 2013

  

Hoci nás všetkých vystrašili správy o potopách na juhu Slovenska a hlavne na Dunaji, dôchodcovia v Kláštore pod Znievom dúfali, že plánovaný výlet do Gabčíkova budú môcť absolvovať. A podarilo sa. Po mnohých telefonátoch sa rozhodli, že sa ide, plavba bola znovu povolená. A tak sa 19.6.2013 vydal plný autobus poznaniachtivých výletníkov do Gabčíkova,kde čakala loď, na ktorej sa dve hodiny plavili komorami a obdivovali mohutnosť celého diela, ktoré bolo vybudované na Dunaji. Najviac zážitkov mali určite pri plavbe komorami, ktoré sú skutočne veľkolepým technickým vynálezom. Záplavy však zanechali po sebe pozostatky , bolo ich vidieť všade.Aj druhá zastávka našich výletníkov na vodnom mlyne v Kolárove bola nimi poznačená. A k tomu všetkému sa pridali aj dotieravé komáre. Sprievodný výklad lektorky bol však zaujímavý a vynahradil aj prípadné nedostatky, ktoré spôsobila nepriazeň počasia v predchádzajúcich dňoch.

Ako vidieť, máme stále na Slovensku čo obdivovať, je veľa miest, ktoré treba vidieť. Ak sa k tomu pridruží aj krásne letné počasie, dobrá nálada a spokojní a usmievaví výletníci, tak môžeme len povedať, že to bolo fajn.

Mgr. Lýdia Smiková

 

Okresný športový deň

jún 2013

 

V sobotu 8.júna 2013 bol v Kláštore pod Znievom už tradične Beh na Zniev, ale členovia ZO Kláštor pod Znievom Jednoty dôchodcov Slovenska sa vybrali mimo obce. Tentoraz sa zúčastnili Okresného športového dňa, ktorý sa konal tento rok v obci Dražkovce na futbalovom štadióne. Za krásneho počasia sa súťažilo v behu, streľbe, hode loptičkou, granátom a aj netradičná disciplína, hod váľkom, si získala niektorých súťažiacich.

O dobrý priebeh sa zaslúžila aj starostka obce Dražkovce. Na súťaž od nás vycestovalo osem nádejných športovcov pod vedením predsedu, pána Jána Cincíka. Všetci sa snažili, ale zvíťaziť môžu vždy len najlepší. Pre nás to tento rok znamenalo dva diplomy. V hode loptičkou na diaľku do 70 rokov sa na 1. mieste umiestnila pani Anna Kľučiarová a v hode loptičkou na cieľ do 65 rokov sa na 2.mieste umiestnila pani Darina Jančová. Tieto výsledky nás tešia, ale išlo aj o to, aby sme na túto súťaž vôbec prišli a obetovali zo svojho času voľnú sobotu. Každý, kto tam prišiel, stretol známych, alebo našiel nových priateľov. Na súťaži sme boli už tretíkrát. Tak zase o rok, priatelia športu.

Mgr. Lýdia Smiková
 

 

Po roku hodnotili

2012

 

Kláštorskí seniori už majú za sebou druhý rok svojej činnosti. Dňa 5.2.2013 sa stretli, aby zhodnotili svoju prácu za uplynulý rok. Prítomní boli hostia, predseda okresnej organizácie JDS Ing. Miroslav Pazdiurko, starosta obce Mg. Maroš Halahija, predsedkyňa JDS pani Darina Lukáčová zo susedných Slovian a tiež predsedkyňa JDS Martin - Sever pani Valéria Hurtová.

Činnosť tejto organizácie bola veľmi pestrá a každý si mohol niečo pre seba nájsť. Stane sa asi tradíciou, že veľkej obľube sa budú tešiť poznávacie zájazdy. Vlani to bol zájazd do Zakopaného a na jeseň na hrad Červený kameň a na vinobranie do Pezinka. Najviac navštevované boli stretnutia pred Vianocami, v lete pri guľáši a majú vždy záujem aj o hodnotiacu schôdzu, lebo tam sa nielen hodnotí, ale aj plánuje na ďalší rok. A to si nenechajú ujsť, lebo sú určite zvedaví, čo pre nich organizácia ponúkne.Medzi seniormi sú aj športovci, turisti či šachisti. Aj oni si našli v ponuke podujatí to svoje.Šachisti mali turnaj, turisti absolvovali druhý ročník výstupu na hrad Zniev, boli aj na Šútovských vodopádoch a vo Valči,športovci doniesli z okresných športových hier šesť diplomov.

Na stretnutiach výbor vždy niečo pripraví na pohostenie a nesmie chýbať hudba. Na Deň matiek sa predstavili s programom žiaci Súkromnej ZUŠ v Kláštore pod Znievom. Tancovali, spievali , recitovali, hrali na hudobné nástroje, pred Vianocami vystúpil spevokol Severanka z Martina. Na tejto hodnotiacej schôdzi členky výboru navarili chutný maďarský guľáš a k dobrej nálade podujatia prispel aj pán Miko reprodukciou starých hitov, pri ktorých si členovia nielen zaspomínali na mladšie časy, ale aj zaspievali.

Kláštorská organizácia vznikala dosť dlho a pomaly, ale teraz je jej činnosť naozaj pestrá a pribúdajú jej členovia. Ku koncu roka ich mali 111. Okrem výboru, ktorý dostal poďakovanie od okresnej organizácie, sa treba poďakovať všetkým členom. Každ ý je ochotný pomáhať. Jeden napečie dobré koláče, druhý príde pomôcť s prípravou sály, ďalší spraví zase niečo iné. Je to dobrá partia,ktorá sa zišla .V obci,ale aj v okrese sa zviditeľňuje rôznymi podujatiami.

Tento rok si znova naplánovali mnohé podujatia, o ktoré bude určite záujem. Za tým všetkým je predseda JDS pán Ján Cincík,ktorý je zárukou, že už teraz sa kláštorčania môžu tešiť na ďalšie stretnutia. Všetky akcie budú prebiehať v rámci osláv 900 rokov prvej písomnej zmienky o Kláštore pod Znievom v Zoborskej listine z roku 1113.

Mgr. Lýdia Smiková
 

 

Znova za poznaním

leto, jeseň 2012


Naši dôchodcovia mali znova naplánované výlety , ktoré patrili k tým akciám,ktoré radi absolvujú. Najprv to bol výlet k našim severným susedom do Poľska, kde navštívili Zakopané. Všetci boli uchvátení architektúrou a jedinečnou atmosférou. Originálne drevené stavby, staré i novšie kostoly a v neposlednom rade výstup na Goluchowku, to sú neopakovateľné zážitky a určite nikto neľutoval, že sa zúčastnil tohto výletu, kde dobrým sprievodcom bol pán farár Maslák.

21.9. sa vybrali seniori na svahy Malých Karpát, kde najprv navštívili veľký hrad Červený Kameň, ktorý je nielen veľký, ale má aj krásne zbierky nábytku a zbraní. Z jeho okien bolo vidieť na vinice, a pretože bol práve čas na zber úrody, navštívili ešte mesto Pezinok, kde práve slávnostne otvorili vinobranie. Všetkým zachutili špeciality jesene- lokše, kačacina a husacina, samozrejme aj ochutnali aj burčiak a boli aj v pivnici na ochutnávke vína. Večer sa vrátili domov spokojní a určite už rozmýšľajú nad tým, kam sa vyberú v budúcom roku.

Mgr. Lýdia Smiková

 

 Naši seniori na olympiáde

jún 2012

 

Ráno 9.6.2012 nebolo práve najkrajšie. Ale počasie sa predsa umúdrilo a vydržalo, hoci hlásili celodenný dážď. A to bolo dobre, lebo v Martine na novom športovom ihrisku na Ul.východná sa zišli členovia JDS na okresnej športovej olympiáde, ktorá sa konala už tretí raz. Kláštorskí seniori sa jej zúčastnili po druhý raz a z 11 účastníkov si domov niesli 6 diplomov.Celkom výborný výsledok. A diplomy získali takto:

- beh na 300 m muži do 70 rokov 3.miesto Pavol Štrba

- hod kriketovou loptičkou na cieľ do 65 rokov ženy 2. miesto Lýdia Smiková

- hod kriketkou do diaľky ženy 3. miesto Anna Kľučiarová

- hod kriketkou na cieľ ženy nad 65 rokov Magdaléna Hrivnáková

- vrh guľou muži do 70 rokov 3.miesto Richard Lehmden

- vrh váľkom ženy 1.miesto Anna Kľučiarová

Pripájame aj niekoľko fotografií (viď Fotogaléria) a všetkým gratulujeme k pekným výkonom.

Mgr. Lýdia Smiková

 

 

Seniori znova v akcii

jar 2012


Naši členovia JDS stále nezaháľajú. Dvanásti navštevovali počítačový kurz v ZŠ Františka Hrušovského, ktorý viedla Mgr. Zuzana Daubnerová. Na kurze sa naučili pracovať s wordom, vytvorili si mailové adresy, vedia si vyhľadávať informácie na internete. Stretávali sa vždy v piatok popoludní a na priložených fotografiách si môžete pozrieť, ako usilovne pracovali. Na záver dostali certifikát o ukončení vzdelávania.

Ďalšou, už tradičnou akciou, bolo posedenie všetkých členov ku Dňu matiek. Konalo sa v hasičskej zbrojnici dňa 10.5.2012 , ktorá sa zaplnila do posledného miesta. Seniori si vypočuli príhovory ku Dňu matiek od Ing. Jána Kováča, podpredsedu JDS, starostu obce Mgr. Maroša Halahiju a potom nasledoval kultúrny program, kde sa predstavili žiaci SZUŠ v Kláštore pod Znievom. Svojimi piesňami, tancami,hrou na flautu, gitaru a keybord spríjemnili popoludnie všetkým, ktorí na posedenie prišli.Na záver si niektorí i zaspievali v sprievode harmoník, no aj bez nich. Už teraz sa určite tešia na pripravované podujatia.

Najbližšie to bude návšteva Pamatnej izby v Kláštore pod Znievom dňa 29.5.2012 o 16.00 hod. a Okresná športová olympiáda v Martine dňa 6.6.2012.

 

 

Výstup na Zniev

september 2011


Ani počasie neodradilo 23 členov Jednoty dôchodcov v Kláštore pod Znievom od plánovaného výstupu na Zniev. Zdolali naplánovanú trasu a odmenou im bol krásny panoramatický výhľad na Kláštor a okolie. Zastavili sa pri sv. Margite, kde si vypočuli zaujímavý výklad Ing. Eleny Majtánovej a príjemne strávené dopoludnie ukončili opekaním špekačiek.

 


Poznávací zájazd

september 2011


Naši dôchodcovia sa rozhodli vyraziť za poznaním. Trasa, Ochtinská aragonitová jaskyňa, Krásna Hôrka a Betliar, bola zaujímavá a ponúkala mnohé prekvapenia. Celodenný výlet bol plný zážitkov, k čomu prispelo pekné jesenné počasie. Ťažko povedať, či ich zaujala viac unikátna jaskyňa, či kaštiel v Betliari ,alebo hrad na Krásnej Hôrke. Aj v autobuse bolo veselo. Dôchodcovia si zaspievali, ba mali aj súťaž s cenami, ktorú pripravil pán farár Hýroš. Večer sa všetci príjemne unavení vrátili do svojich domovov a určite sa budú tešiť na ďalšie podujatia, ktoré im pripraví výbor organizácie pod vedením pána Jána Cincíka.
 

 


 

webygroup

dnes je: 23.10.2019

meniny má: Alojzia

podrobný kalendár

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

19543240

Úvodná stránka