Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Kláštor pod Znievom

Navštívili Zniev

Kláštor pod Znievom navštívilo viacero významných osobností. Na tejto stránky by sme Vám ich radi priblížili (zatiaľ uvádzame len vybrané, veríme, že tie minulé i tie budúce budú postupne pribúdať).

 

 

 1900 – Jaroslav Hašek

(významný český novinár, publicista, autor knihy Osudy dobrého vojáka Švejka)


Ako študent Československej obchodnej akadémie v Prahe spolu s bratom Bohuslavom a Jánom Čulenom /v r.1900-1902/ prešiel Slovensko krížom-krážom. Navštívil aj Turiec – kde sa v Turčianskom Sv.Martine zúčastnil augustových slávností a cez Kláštor pod Znievom pokračoval do Nitrianskeho Pravna, Prievidze,... /Informácia z knihy - Igor Válek: Haškovi v pätách/.
 

 

 

1936 - Eduard Beneš

(medzivojnový československý prezident)

 

Podľa správy z novín: V prvý deň cesty navštívi prezident republiky predpoludním Veľké Uhrovce, Oslany, Prievidzu, Nemecké Pravno, Kláštor pod Znievom a Mošovce. Sobotňajšie poludnie bude celé venované Turčianskému Sv.Martinu. Obedovať a nocovať bude pán prezident na Bystričke pri Turčianskom Martine. /Národnie noviny, 1936/.

 

       

 

  

 

 

Martin Benka a Alexander Moyzes

(maliar, grafik, ilustrátor a významný slovenský hudobný skladateľ )

 

Na rodnom dome národného umelca Alexandra Moyzesa bola v jeho prítomnosti odhalená pamätná tabuľa. Tejto udalosti sa zúčastnil i národný umelec Martin Benka.

 

 

 

 

Jún 1994 - Ján Chryzostom Korec

(kardinál)

 

Spomienkové podujatie pri príležitosti 125. výročia otvorenia prvého slovenského katolíckeho patronátneho gymnázia v Kláštore pod Znievom a 100. výročia úmrtia prvého riaditeľa gymnázia Martina Čulena. Slávnostnú omšu slúžil kardinál Ján Chryzostom Korec.

   

 

  

September 1997 - Eva Slavkovská

(ministerka školstva SR)

 

Slávnostné celoslovenské otvorenie šk.r. 1997/1998. Slávnostný príhovor v areáli ZŠ predniesla ministerka školstva SR Eva Slavkovská. Prítomní boli i ďalší významní hostia.

 

 

 

Jún 1999 - Mikuláš Dzurinda, Milan Ftáčnik, Milan Kňažko

(predseda vlády SR, minister školstva SR, minister kultúry SR)

 

Celoslovenské oslavy 130. výročia Prvého katolíckeho slovenského katolíckeho gymnázia v Kláštore pod Znievom. Na budove ZŠ odhalil Milan Ftáčnik, minister školstva SR, pamätné tabule prof. Františkovi Hrušovskému a prof. Jozefovi Felixovi. Osláv sa zúčastnil predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda, minister kultúry SR Milan Kňažko, mnoho ďalších hostí a bývalých študentov gymnázia.

 

  

 

November 2003 - Rudolf Schuster

(prezident SR)

 

Pri príležitosti 890. výročia prvej písomnej zmienky o našej obci a tiež 100. výročia narodenia univerzitného profesora Františka Hrušovského, riaditeľa Znievskeho gymnázia, našu obec i ZŠ navštívil prezident SR Rudolf Schuster.

 

 

 

 

 

August 2005 – Dárius Rusnák a Anton Tkáč

(hokejová legenda SR a olympijský víťaz v dráhovej cyklistike)


V dňoch 20.-21.8.2005 sa v Kláštore pod Znievom konali cyklistické preteky Slovenské Pyreneje. Ako hosť bol pozvaný aj prezident SR Ivan Gašparovič. Zastupoval ho pracovník Kancelárie prezidenta SR a hokejová legenda Dárius Rusnák a bývalý slovenský reprezentant v dráhovej cyklistike, olympijský víťaz z roku 1976, od roku 2001 prezident Slovenského cyklistického zväzu Anton Tkáč. Oboch prijal vtedajší starosta obce ing.Vladimír Šišan. 

 

 

September 2005 - Martin Fronc

(minister školstva SR)

 

Základná škola v našej obci získala čestný názov Základná škola Františka Hrušovského Kláštor pod Znievom. Za účasti mnohých zástupcov verejného života na budove ZŠ odhalil minister školstva SR Martin Fronc tabuľu s novým názvom školy. Zároveň bola otvorená Pamätná izba dr. Františka Hrušovského, ktorý sa zaslúžil o výstavbu budovy gymnázia.

  

 

 

September 2006 - Jiří Grygar

(najvýznamný český astronóm a astrofyzik)

 

V septembri 2006 pri príležitosti osláv 70. výročia otvorenia budovy základnej školy bol v našej obci Jiří Grygar, najvýznamnejší český astronóm a astrofyzik. Účinkoval v televíznych programoch Okná vesmíru dokorán, Vesmírne laboratórium, Zlaté století astronómie.

 

   

 

Október 2009 - Milan Čič


Milan Čič (vľavo), vedúci kancelárie prezidenta SR, 3.10.2009 pri príležitosti 140. výročia otvorenia Znievskeho gymnázia prečítal list prezidenta SR, Ivana Gašparoviča (na fotke spolu s predsedom ŽSK Jurajom Blanárom).


Vzácnym hosťom bol i Jozef Šarlina, posledný riaditeľ Znievskeho gymnázia, ktoré zatvorili v r. 1959 ako aj Jozef Moravec, profesor gymnázia, všetkým priblížil udalosti, ktoré prežil pri zatvorení gymnázia a jeho premiestnení z Kláštora pod Znievom do Turčianskych Teplíc. Šebastián Labo SJ ( Valaská Belá 1931- ), študent gymnázia, si živo zaspomínal na svoje študentské časy v našej obci. Napísal niekoľko kníh o pápežovi Jánovi Pavlivi II. Pôsobí vo Vatikáne.

 

Ak máte i Vy zaujímavé fotky z návštev významných osobností či už z politického, športového alebo umeleckého života, pošlite nám ich na adresu mpysny@hotmail.com a my ich radi pripojíme ...


 

webygroup

dnes je: 21.10.2019

meniny má: Uršuľa

podrobný kalendár

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

19520678

Úvodná stránka