Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Kláštor pod Znievom

Geografické údaje

Obec Kláštor pod Znievom podľa územno-právneho členenia patrí do okresu Martin, kraja Žilinského. Rozprestiera sa v jeho JZ časti a tvorí časť západnej hranice medzi okresom Martin a Turčianske Teplice. Celková rozloha katastrálneho územia obce je 3903 ha.


Kláštor pod Znievom leží v Z časti Turčianskej kotliny, pričom z troch strán je obkolesený pohoriami. Zo SZ a Z Malou Fatrou, z J Žiarskym pohorím. Východná časť klesá do Turčianskej kotliny, k nive rieky Turiec, kde jej tok predstavuje prirodzenú hranicu obce z V.


Najjsevernejším a súčasne najvyšším bodom je malofatranský vrchol Hnilickej Kýčery ( 1217 m n.m.). Najnižší bod obce je lokalizovaný pri rieke Turiec ( 435 m n.m. ) v blízkosti obce Valentová. Najzápadnejší bod sú malofatranské Skalky ( 1160 m n.m. ). Najjužnejším bodom sú južné svahy Sokola (1011 m n.m.).


Obec hraničí s: zo S s obcou Valča, zo SV s obcami Slovany, Rakovo, z V s Laskárom, Valentovou, z JV s obcami Socovce, Turčiansky Ďur, z J s Moškovcom a Ondrašovou, z JZ s Vríckom a zo SZ s obcou Rajecká Lesná.


Hlavným tokom územia je potok Vríca, pretekajúci územím obce v dĺžke asi 9 km. Má viacero zdrojníc, najdôležitejšie pramene sú spod Kľaku a Reváňa. Kláštorskou dolinou preteká v dĺžke 22 km západovýchodným smerom až po ústie do Turca. Od roku 1656 veľkú časť jej vôd odoberá kanál, ktorý bol cez obec vykopaný za účelom pohonu papierní, na napájanie rybníkov pri obci, pre protipožiarne účely a tiež ako úžitková voda. V dôsledku tohto odklonu Vríca vo svojej dolnej časti na území obce Slovany cez letné mesiace často vysychá a má pomenovanie Suchá Vríca.

Pod hradným vrchom Zniev pramení neveľký potok, na ktorom vybudovali v polovici 13 stor. mnísi rádu premonštrátov najstarší rybník v Turci – Vädžer. Vznikol prehradením rovnomenného potoka a ako jedinná vodná nádrž v Turci slúži nepretržite svojmu účelu od svojho vzniku až po súčasnosť. Má rozlohu 5,4 ha.

Zlomami narušená výplň Turčianskej kotliny priaznivo ovplyvnila povrchový výstup minerálnych vôd. V súčasnosti sa využívajú z 33 prameňov 3, z ktorých sa v obci vyskytuje a využíva Kláštorná minerálna voda (od začiatku 90 – tych rokov). Jej vek odborníci odhadli na 22 000 rokov a v 230 m hlboký vrt umožňuje zachytávať minerálnu vodu v hĺbke 160 – 200 m.

V lesnom spoločenstve majú pestré zastúpenie stavovce, veľké i malé šelmy. Vyskytujú sa tu medveď hnedý, rys ostrovid, mačka divá, líška obyčajná, vlk obyčajný, kuna hôrna. Z poľovnej zveri jeleň obyčajný, srnec hôrny a sviňa divá.


Vzdialenosť Kláštora pod Znievom od vybraných slovenských miest cestnou infraštruktúrou: Bratislava 200 km, Košice 251 km, Žilina 47 km, Martin 15 km, Turčianske Teplice 17 kmUvedené údaje boli použité z knihy Kláštor pod Znievom - Dôveryhodné miesto


 

webygroup

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

19289499

Úvodná stránka