Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Kláštor pod Znievom

Povesť o Znievskom hrade I.

 

 

Z jedného z najvyššie položených hradov na Slovensku, nad mestečkom Kláštor pod Znievom, stoja už len zrúcaniny. Kedysi dávno bol sídlom Turčianskej stolice. V dejinách o hrade pretrvala povesť, ktorá hovorí o tom, ako sa kráľ Belo IV. práve v ňom zachránil pred neľútostnými Tatármi.

 

 

Pri rieke Slanej porazili tatárske hordy vojsko kráľa Belu IV. Panovník utiekol a dostal sa až na hrad Zniev no pod hradbami ho obkľúčil so svojim vojskom i tatársky vodca. - "Dostanem ťa, kráľ" - vyhrážal sa a zaútočil na hrad. No hrad sa nepoddal. Obliehanie však trvalo dlho a na hrade sa míňali zásoby.

  

 

Kráľ smutne sedel v komnate. Už dva dni nejedol a ledva stál na nohách. Zrazu sa otvorili dvere a z tajnej chodby vykročil neznámy sedliak, ktorý položil kráľovi na stôl celý kôš rakov a dve pečené prasiatka. - "Jedno pečené prasiatko a raky zjedz ty, kráľ. Druhé hoď Tatárom, nech si myslia, že je tu všetkého dostatok" - povedal sedliak kráľovi.

 

 

Tak sa aj stalo. Tatári si mysleli, že obrancom hradu nič nechýba, nuž od hradu odtiahli. Na Znieve nastala veľká radosť. Na pamiatku toho menoval hráľ umného sedliaka zemanom a podľa koša s rakmi zmenil jeho meno na Rakovského. Na zemanov povýšil ešte mnohých statočných obrancov hradu.


 

webygroup

dnes je: 21.10.2019

meniny má: Uršuľa

podrobný kalendár

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

19521004

Úvodná stránka